Dzień Żniwno-Dziękczynny i Dzień Stworzenia – 9.10.2021

Dnia 9.10.2021 w naszym bytomskim zborze na przybyłych na nabożeństwo uczestników czekała nie lada niespodzianka. Mianowicie po wejściu do sali nabożeństw można było zobaczyć i podziwiać bajkową wręcz dekorację wykonaną z warzyw, owoców, różnokolorowych liści i kwiatów. Każdy, kto tylko ją zobaczył, nie miał już wątpliwości co do tego, jaka to uroczystość będzie miała miejsce. W taki oto sposób zbór zamierzał uczcić Dzień Żniwno-Dziękczynny i Dzień Stworzenia.

Ta jesienna dekoracja stworzona zamysłem i wysiłkiem sióstr: Jany i Walerii, pięknie wprowadzały do idei tych dwóch wydarzeń. Dzień Żniwno-Dziękczynny w swym założeniu służy do podziękowania Panu Bogu za wszystkie plony, zbiory i dary czyli całe to owocowo-warzywne błogosławieństwo, jakim nas przez cały rok Pan Bóg żywił. Dzień Stworzenia to z kolei skupienie się i wdzięczność za Boże stworzenie: niebo, Ziemię, wszystko co rośnie, chodzi, lata, pełza, pływa czy skacze, a także za to, że stworzył nas samych.

Nabożeństwo rozpoczęła siostra Beata witając przybyłych gości i zborowników oraz zapraszając do zaśpiewania pieśni pt. “Gdy spoglądam na ten świat”. Na pianinie przyjemnie akompaniował brat Łukasz. Następnie prowadząca odczytała Psalm 111. Modlitwę poprowadził brat Adam.

Po części tradycyjnej nadszedł czas na tą mniej tradycyjną. Siostra Beata przeczytała krótką historię o zbuntowanych drzewach, która choć pozornie mogła być kierowana do dzieci, to jednak jej przekaz okazał się być uniwersalnym. Mówiła ona o drzewach, które postanowiły zbuntować się przeciwko słońcu i nie korzystać z jego dobrodziejstw, lecz w zamian rosnąć i kwitnąć nocą. Skutki tego były opłakane, rośliny zaczęły więdnąć i obumierać. Podobnie jest z każdym człowiekiem, który odrzuca Boga jako Stworzyciela i zwraca się do wydumanych ludzkich teorii.

Następnie uczestnicy nabożeństwa mogli zobaczyć projekcję jednego z dwóch filmów, przygotowanych na tą okazję. Ten pierwszy był produkcją o Bożym stworzeniu. Po nim na scenie pojawił się brat Szymon z gitarą. Zagrał on a także solowo zaśpiewał pieśń pt. “Stwórca wszystkich rzeczy”. Nabożeństwo przybrało bardzo ciepły klimat.

Podczas czasu doświadczeń, jak to na nabożeństwach w Bytomiu bywa, każdy mógł podzielić się swoimi ostatnimi przeżyciami z Panem Bogiem, sytuacjami, błogosławieństwem czy budującą historią z życia. Gdy rozbrzmiały nowe akordy wygrywane przez brata Łukasza na pianinie, uczestnicy mogli zaśpiewać pieśń pt. “Chcę widzieć Jezusa”.

Otwórz me oczy, chcę widzieć Jezusa,
I być bliżej Niego i kochać goręcej!
Otwórz me uszy i naucz mnie słuchać!
Otwórz me oczy, chcę widzieć Jezusa!

Kończąc część artystyczną, został wyświetlony drugi z przygotowanych filmów, tym razem o dziękczynieniu.

Kazanie poprowadziła siostra Sandra, poruszając w nim sprawę remontu zboru i powiązanych z nim tematów. Pieśnią kończącą pierwszą część nabożeństwa była pieśń pt. “Dziękujmy Bogu wraz” gromko odśpiewana przez zebranych. Po tym nastąpiła przerwa.

W drugiej części było równie muzykalnie, bo przy grze na gitarze przez brata Szymona i na pianinie przez brata Łukasza zbór mógł odśpiewać kilka krótkich pieśni. Jako kolejny punkt programu odbyła się lekcja szkoły sobotniej w dwóch klasach poprowadzona przez braci: Leonarda i Łukasza.

W taki szczególny sposób uczczony został Dzień Żniwno-Dziękczynny i Dzień Stworzenia. Po nabożeństwie było jeszcze coś dla wszystkich “łasuchów” czyli poczęstunek na tzw. Agape 🙂 Tak oto przebiegło to nietuzinkowe wydarzenie. Jeżeli nie byłeś, a chciałbyś być, to zachęcamy Cię do przybycia na najbliższe nabożeństwo w sobotę. Dnia Żniwno-Dziękczynnego ani Dnia Stworzenia co prawda nie będzie (dopiero za rok), ale i bez tego jest u nas bardzo fajnie, we wspólnym studium Biblii, wielbieniu Pana Boga, modlitwie i społeczności 🙂

Pozdrawiamy,
Adwentyści z Bytomia