Dzień Rodziny Chrześcijańskiej 2019

Sobota 25 maja 2018 była dniem, w którym oprócz cotygodniowego nabożeństwa, uczciliśmy również Dzień Rodziny Chrześcijańskiej. Jest to święto, które ze swego założenie nastawione jest na podkreślenie tego, jak ważną komórką społeczną jest chrześcijańska rodzina.

Z tego powodu nabożeństwo przyjęło nieco inny charakter niż zwykle. Po przywitaniu, pieśniach i modlitwie, uczestnicy wzięli udział w nietuzinkowej lekcji szkoły sobotniej. Lekcję przygotowała i poprowadziła siostra Elżbieta. Co ciekawe, pomimo iż była to klasa dla dorosłych, do uczestnictwa zostały zaproszone też dzieci wraz wychowawczyniami klas dziecięcych. Jak się szybko okazało, dzieci mogły także brać czynny udział w lekcji, a to znacznie ożywiło klasę. Uczestnicy mieli możliwość zastanowienia się nad niby codziennymi, a jednak nie tak oczywistymi w definicji zagadnieniami, jak np. co to jest wychowanie czy jak może wpływać ono na dzieci w przyszłości. Wszystko to osadzone w temacie lekcji szkoły sobotniej pt. “Wychowanie dzieci” z kwartalnika o tytule – nomen omen – “Czas na rodzinę”.

Przed częścią drugą wokalny utwór pt. “Trąbcie wokoło” wykonał brat Piotr wspomagany w refrenie przez uczestników nabożeństwa. Z dostojnym i tubalnym głosem brata Piotra, wykonanie pieśni wyszło wyborowo.

Przyjdzie nasz Pan!
Przyjdzie nasz Pan!
Już wkrótce przyjdzie nasz Pan!


W części drugiej nabożeństwa zostały wyświetlone dwa filmy, specjalnie przygotowane na tą okazję przez siostrę Beatę i brata Samuela. Pierwszy pt. “Trzy drzewa” to animowana chrześcijańska historia dla dzieci, opowiadająca o życiu drzew. Drugi natomiast to multimedialna prezentacja ze zdjęciami zborowników z przeróżnych okazji: od wspólnych modlitw, przez posiłki Agape, nabożeństwa, wycieczki aż do zdjęć ze sprzątania kaplicy. W przestrzennym efekcie te wszystkie miłe wspomnienia niemal wysuwały się przed obraz projektora, wywołując radość na twarzach oglądających, wzruszenie czy retrospekcje dobrych chwil z przeszłości.

Następnie był czas na występy artystyczne. Tutaj mogliśmy zobaczyć małą Luizę, recytującą z pamięci wiersz, oraz Lenę, która zaśpiewała utwór “Powiedz ludziom, że kocham ich”.

Siostra Elżbieta przygotowała quiz biblijny, który dopinał program tego specjalnego nabożeństwa. Uczestnicy quizu mieli podzielić się na grupy stworzone z rodzin, przy czym osoby samotne stworzyły osobną grupę roboczo nazwaną “rodzina zborowa”. Pytania były zarówno łatwe jak i te trudniejsze. Ostatecznie quiz wygrała “rodzina zborowa” zdobywając 18 punktów na 20 możliwych.

Prawdziwą wiśnią na torcie tego nabożeństwa były upominki dla dzieci. Każdy maluch otrzymał dorodny owoc ananasa. Tym sympatycznym akcentem zakończyła się część oficjalna nabożeństwa, po którym przyszedł czas na wspólny posiłek czyli Agape.

Jesteśmy pewni, że to nabożeństwo pozostanie na długo w sercach jego uczestników. Dobrze jest mieć taką chrześcijańską rodzinę zarówno w skali rodzin ziemskich, jak i tej jednej dużej rodziny duchowej, której głową jest Jezus Chrystus.