Dzień Żniwno-Dziękczynny i Dzień Stworzenia

W sobotę 20 października 2018 w naszym zborze w Bytomiu odbyła się niecodzienna uroczystość. Tego dnia organizowaliśmy obchody Dnia Żniwno-Dziękczynnego, a także Dnia Stworzenia. Z tej okazji cała druga część nabożeństwa poświęcona była występom artystycznym powiązanym z tymi świętami.

Idea Dnia Żniwno-Dziękczynnego związana jest z wyrażeniem wdzięczności Panu Bogu za wszystkie plony, jakimi mogliśmy się cieszyć i jakie mogliśmy smakować tego roku. Dzień Stworzenia natomiast upamiętnia stworzenie przez Pana Boga wszystkiego, co nas otacza: przyrody, nieba, zwierząt, a także nas samych.

Po modlitwie poprowadzonej przez brata Ireneusza część artystyczną rozpoczęły dzieci, czyli Eliza, Luiza, Lena i Amelia, które za muzyką gitary brata Szymona zaśpiewały piosenkę “Kto stworzył”. Do utworu gromko dołączała się publiczność. Następnie na scenie wystąpiła Wiktoria, recytując Psalm 47. W kolejnym występie można było zobaczyć Marcina. Przeczytał on tekst midrasza pt. “Kto stworzył świat” z książki “Ze skarbnicy midraszy”. Tuż po nim siostra Anna przeczytała przygotowany wiersz pt. “Wierszem wołam”, a zaraz potem swój występ miał duet Eli i Samuela, którzy wyśpiewali i zagrali przepiękną pieśń o pragnieniu bycia z Bogiem.

Zaśpiewam pieśń, wdzięczności pieśń
Tobie Jezu mój zbawco.
Stęskniony duch mój pragnie Cię,
Wody życia tyś dawcą.

Nad rzeką Twej miłości zamieszkać chcę.
Pod wodospadem łaski wielbić Cię.
I gasić swe pragnienie u źródeł Twych.
Przy Tobie zawsze już być.

Siostra Elżbieta przeczytała poruszającą, a także pouczającą historię o trzech drzewach. Po niej siostra Beata wyrecytowała Psalm 8, a następnie przy akompaniamencie pianina wszyscy zaśpiewali pieśń “To jest mym pragnieniem”:

To jest mym pragnieniem
Wywyższać Cię,
Panie Całym sercem uwielbiam Cię.
Wszystkim, co jest we mnie
Ja chwalę Cię.
Wszystko, co uwielbiam
W Tobie jest!

Po raz drugi na scenie pojawiła się siostra Elżbieta. Tym razem przeczytała tekst pt. “Wywiad z Panem Bogiem”.

Z chwili na chwilę atmosfera była coraz bardziej przyjemna i ciepła, a na twarzach uczestników nabożeństwa licznie malowały się uśmiechy. Nastroju dodał też kolejny występ Eli i Samuela, którzy zaśpiewali pieśń o zaufaniu Jezusowi:

Jezus naszą mocną twierdzą,
Dziś mocno stoimy w Nim.
Jezus naszą mocną twierdzą,
Słowo jest prawdą, ufamy Ci.

Mamy nadzieję, nasza jest przyszłość.
Twój plan najlepszy jest, to wiemy dziś…

Siostra Joanna przeczytała przypowieść o małym chłopcu i jego mamie. Nabożeństwo powoli zbliżało się do końca, lecz to jeszcze nie wszystko. Następnym punktem programu była piosenka dzieci: Leny, Amelii oraz Elizy, które przy melodii wygrywanej przez brata Szymona, zaśpiewały tak:

Panie Tyś cenniejszy jest od srebra.
Panie Tyś od złota droższy mi.
Panie Tyś piękniejszy od diamentu.
I nikt na świecie nie dorówna Ci.

W następnej części nabożeństwa każdy z uczestników otrzymał w kopercie prezent – unikalną, ręcznie malowaną kartkę z biblijnym cytatem, jaką na tą okazję przygotowała siostra Beata. Wraz z rozdawanymi kartkami w sali dało się słyszeń lekki gwar wesołych rozmów, trwający aż do chwili ostatniego występu tego nabożeństwa, jakim była recytacja Psalmu 91 przez brata Eliasza.

Po nabożeństwie zborownicy spotkali się na posiłku agape, gdzie mogli dzielić się radością tego sobotniego nabożeństwa. Był to wyjątkowy Sabat. Swymi punktami programu szkicował on i przypominał obraz Pana Boga jako Stwórcy – który dał światu początek, a który także – jak wierzymy – wnet powróci.